Czy garażowanie auta w Warszawie ma sens?

Czy garażowanie auta w Warszawie ma sens?

Od wielu lat jest trwająca dyskusja garażować czy nie garażować samochodu. Zdania w tym temacie są podzielone. Garaż ma swoje zalety – można przechowywać pojazd wraz z rowerami, bagażnikiem czy innymi elementami, przede wszystkim jest bezpiecznym miejscem dla samochodu przed kradzieżą auta lub jego części. Ale czy na pewno jest dobry dla samochodu? Czy takie garażowanie samochodu nie ma żadnych wad? W poniższym artykule przedstawiono wady i zalety garażowania samochodu oraz jak przechowywać auto w garażu przez dłuższy okres czasu.

Garażowanie – zalety

Gdy auto stoi w garażu np. podziemnym, blaszanym w Warszawie nie jest narażone bezpośrednio na promienie słoneczne UV, które nie wpływają korzystnie na lakier samochodu czy reflektory samochodowe, ponieważ przyczyniają się do jego blaknięcia i matowienia. Dzięki temu koszty dodatkowego malowania auta przed bezpośrednią sprzedażą maleją. Samochód, który w czasie postoju jest zaparkowany w garażu brudzi się znacznie wolniej, nie jest narażony na błoto, chlapę czy deszcz. Również odchodzą koszty częstszego jego mycia. Garaż opłaca się bardzo przy nowych auta, jednak trzeba go regularnie czyścić. Z pewnością garażowanie przedłuży naturalny żywot karoserii. Wiadomo też, że zależy to od zużycia samochodu. Samochód garażowany jest chroniony przed aktami wandalizmu typu kradzieżą lusterek, ogumienia czy zwykłą kradzieżą. Również auto jest chronione przed warunkami atmosferycznymi czy szkodami zewnętrznymi na przykład spadająca gałęzią na maskę samochodową. Przy przymrozkach nie trzeba tracić czasu na skrobanie zimą szyb samochodowych.

Garażowanie – wady

Stary garaż w Warszawie bez wentylacji potrafi być poniekąd taką „sauną” dla samochodu. Jest stawiany w warunkach przymrozków, deszczu czy nadmiernych upałów. W zamkniętym garażu auto nie jest przewietrzane. Przykładowo podczas zimy, gdy na drogach rozsypywana jest sól to auto wchłania ją i nie ma później ujścia jej. Również może dojść do korozji na aucie, jednak wiadomo, że w zimie łatwiej o to zjawisko. Dla niektórych wadą może być samo zamykanie i otwieranie bramy oraz odśnieżanie podjazdu.

Jak przygotować swój samochód do garażowania?

Przede wszystkim należy zatankować bak do pełna. W zbiorniku, który nie był używane przez dłuższy czas może zgromadzić się wilgoć, która potrafi doprowadzić do korozji. Z tego względu jest ważne, aby zatankować paliwo do końca. Również, kiedy planuje się postawienie samochodu przez dłuższy okres czasu czy też przez cały sezon zimowy to cały samochód powinno się woskować. Dzięki temu zabiegowi ma się pewność, że auto nie będzie brudzić się oraz lakier nie będzie blaknąć. Jednakże co jakiś czas, na przykład co kilka tygodni warto jest uruchomić silnik samochodowy na kilka minut, aby miał on szansę popracować oraz żeby akumulator nie padł. Ostatni oraz dosyć ważnym elementem podczas postoju auta w garażu jest sprawdzenie ciśnienia opon. Można również wykorzystać pewnego rodzaju stojaki, aby nie doszło do odkształcenia się opon.

Udostępnij post